2.9 C
Prague
30.12.2024
MaxiMagazín

Alkoholismus: V Česku přibývá závislých, není to i váš případ?

Pivo jako národní nápoj a také národ pivařů, vinařů a milovníků slivovice a dalších pálenek. Češi holdují alkoholu rádi a často. Bohužel závislých na alkoholu strmě přibývá. Podle expertů má problémy s pitím alkoholu pětina tuzemské populace, přičemž od koronavirových let počty stále stoupají.

Mnozí si navíc své rizikové pití vůbec neuvědomují a každodenní popíjení piva nebo vína považují za zcela standardní. Experti ale varují, alkohol škodí v každém množství. Kdy se může ještě hovořit o bezpečném pití a kdy je třeba vyhledat odbornou pomoc?

Normální je pít?

„Ty jsi abstinent?“ Nepřipít si alkoholickým nápojem patří skoro k urážce oslavence. Své o to vědí lidé, kteří z rozličných důvodů nepijí nebo nemohou pít alkoholické nápoje. V Česku je totiž „normální“ pít alkohol a málokdo rozlišuje hranici mezi nízko a vysokorizikovým pitím. Tu stanovili experti ze Světové zdravotnické organizace na 300 mililitrech vína pro muže a 150 mililitrech pro ženy denně. Množství je důležité, ale o závislosti na alkoholu se hovoří též vzhledem k důvodům, pro které dotyčný pije.

Znaky závislosti

Jistě každý chápe rozdíl, když se pije alkohol u příležitosti narozenin v partě přátel a když si někdo dává panáka na kuráž před důležitým jednáním. Obdobně je znakem závislosti na alkoholu pití po hádce s partnerem, po nepříjemných situacích nebo jako řešení nespavosti či jiných duševních stavů, například panických a úzkostných záchvatů. Mezi další faktory upozorňující na alkoholismus patří nutkavá touha pít, několikadenní alkoholové tahy, takzvaná „okna“ po večírcích nebo řízení vozidla či chození do práce pod vlivem alkoholu.

Omezení konzumace alkoholu

Jak probíhá léčba závislosti na alkoholu? Rozhodně nepřipomíná scény ze známého filmu „Dobří holubi se vracejí“. V současné době existují alternativy k abstinenční léčbě v protialkoholní léčebně. Moderní přístup zahrnuje terapii kontrolované konzumace alkoholu, která vede ke snižování dávek, současně během léčby dochází k posílení sebekontroly a odstranění spouštěčů nadměrného pití alkoholu. Po skončení této léčby nemusí dotyčný doživotně abstinovat, ale sníží riziko zdravotních obtíží a zbaví se závislosti na alkoholu.

Související příspěvky

Arganový a mandlový olej – zázraky z přírody

redakce

Jedlé nádobí je ekologické, navíc skvěle chutná. Oblíbí si ho dokonce i vegani

redakce

Drahé parfémy se vyplatí

redakce