Spalováním fosilních paliv se uvolňují skleníkové plyny způsobující globální oteplování, které se zhoršuje také kácením stromů, nadměrným rybolovem a podobně. Stejně tak není pochyb o tom, že i lidská činnost způsobuje výrazné změny klimatu.
Hlavní příčinou změny klimatu je spalování fosilních paliv (uhlí, ropa a plyn) za účelem výroby energie a pohonu dopravy. Spolu s dalšími lidskými činnostmi (kácení stromů i zemědělství) se tak do atmosféry uvolňuje znečištění v podobně skleníkových plynů, které zadržují teplo, oteplují planetu a destabilizují podnebí.
Planety se otepluje rychleji než kdykoliv v historii lidstva. Důsledkem jsou extrémní projevy počasí, jako jsou silné deště nebo sucha, dlouhodobé změny ve vývoji počasí, nadměrné tání ledu a stoupající hladina moří. Klimatická změna má obrovské dopady na lidi a životní prostředí po celém světě.
Odkud skleníkové plyny pocházejí?
Pro udržení chodu moderního světa je zapotřebí obrovské množství energie, což se však projevuje i na klimatických změnách.
Výroba energie
Pro výrobu elektřiny i vytápění mnohých rodinných domů a bytů se stále používají fosilní paliva, například plyn. V poslední době je kladen důraz na produkci energie z obnovitelných zdrojů, aby se tím eliminovalo globální oteplování.
Doprava
Pokud nejsou osobní automobily, autobusy, vlaky, nákladní vozidla, lodě a letadla poháněna elektřinou a nabíjena obnovitelnou energií, potom produkují emise, neboť spalují fosilní paliva. V automobilovém průmyslu se klade důraz na prodej elektromobilů, ovšem stále ke změně klimatu významně přispívá letecká a lodní doprava, protože v této oblasti nejsou k dispozici alternativy k fosilním palivům.
Výroba potravin
Hospodářská zvířata chovaná na maso a mléčné výrobky vypouštění metan. Zemědělská půda zase emituje plyny jako oxid dusný, který vzniká z dusíku v půdě při používání hnojiv.
Kácení lesů
Stromy pohlcují při svém růstu uhlík, ovšem kácením stromů se tento uhlík uvolňuje do atmosféry.
Pohánění průmyslu
Pro pohánění rozsáhlého průmyslu se spalují paliva (uhlí, ropa a plyn). Průmyslové emise vznikají při výrobě cementu, železa, oceli, elektroniky, plastů, oděvů a tak dále. Všechny země jsou momentálně při rozvíjení a udržování svých ekonomik do značné míry závislé na fosilních palivech.
Plasty a odpad
Plasty se vyrábějí z fosilních paliv, a přitom se uvolňují emise. V globálním měřítku se přibližně 40 % plastů používá jako obalový materiál.