Nastala doba vybírání destinace, kde letos strávíme zaslouženou letní dovolenou. Mnoho z nás tradičně zamíří k moři, ať už za účelem opalování se nebo kvůli obdivování podmořských krás. Pokud byste zvolili dovolenou pouze pro sebe, abyste si od svého okolí trochu odpočinuli, úplně sami přeci jen nebudete. S největší pravděpodobností vám bude dělat společnost nějaká drobná elektronika, jako je hudební přehrávač, tablet nebo mobilní telefon. Odborníci z LAMA mobile vám poradí, jak s přístroji u moře zacházet.
Častým důvodem ke koupi nového telefonu je porucha nebo úplné zničení předchozího zařízení. K takové obměně dochází nejčastěji v létě, jelikož mnoho majitelů neuchrání svůj telefon právě na dovolené. Zvláště u moře, v prostředí s vysokými teplotami, vysokou vzdušnou vlhkostí a v těsné blízkosti vody se naskýtá mnohem více katastrofických scénářů pro váš mobil, než kdekoliv jinde. Pokud tedy máte svůj telefon rádi a nehodláte ho ještě měnit nebo s ním chcete u moře zažít i trochu legrace, dodržujte následující rady.
Jak efektivně mobilní zařízení ochránit?
Musíme si uvědomit, že valná většina mobilních telefonů je konstruovaná k provozu v teplotách mezi 15 a 25 stupni Celsia. Odolnost vůči vyšší vlhkosti nebo významným výkyvům teplot tedy není jejich přirozenou schopností. Jsme-li celé dny na pláži, není nutné, aby se telefon „opaloval“ s námi. Přímý sluneční svit pro něj může být až fatální. Při delším vystavení přímému slunečnímu záření se zařízení snadno zahřeje na více než 60 stupňů Celsia a při takové teplotě může dojít k samovznícení baterie, případně k její explozi. Rozpálený elektrolyt, který začne v takové situaci z baterie unikat, může na kůži způsobit popáleniny. Je tedy vhodné telefon schovávat na stinné místo s dostatečnou cirkulací vzduchu, aby průběžně docházelo k jeho ochlazování.
Vlhké prostředí přispívá ke korozi kontaktů, která následně silně ovlivňuje chod elektronických zařízení. To není ale zdaleka všechno. Druhá největší komplikace, kterou s sebou koroze přináší, bývá propadnutí záruky. V doprovodné dokumentaci elektroniky je totiž obvykle uvedeno, že zařízení není určeno k použití ve vlhku nebo v mokru. Následná argumentace v servisu s tím, že jste telefon přece nikde nenamočili, vám pravděpodobně nepomůže, i když je pravdivá. Nezbývá tedy, než případnou poměrně nákladnou opravu uhradit ze svého. Korozi jde ale jednoduše předejít uchováváním telefonu v ochranném voděvzdorném krytu. Ty obyčejné, které chrání před vlhkostí a i případným spadnutím do vody, vypadají jako menší zatahovací svačinový sáček a dají se pořídit okolo 200 Kč.
S telefonem do vody i pod hladinu
Už dávno minula doba, kdy telefon používáme pouze na volání, posílání zpráv a jako příležitostný budík. Smartphone se pro nás stává vstupním portálem do světa sociálních sítí, je naší hudební databází i fotoalbem. Co prožíváme, chceme i sdílet, takže pokud si plánujete u moře trochu zašnorchlovat a podělit se o své zážitky s přáteli, není nic jednoduššího, než vzít na podvodní expedici svůj telefon. Ochranné sáčky už by v této situaci nemusely stačit. Naštěstí lze na mnohé modely mobilů zakoupit podvodní obal, který obvykle garantuje nepropustnost do 5 metrů. Výrobci počítají s tím, že uživatel si telefon pod vodu bere hlavně kvůli focení, tudíž je obal v prostoru okolo objektivu navržen tak, aby nezmenšoval záběr nebo do něj jakkoliv zasahoval. Cena je příznivá – od 150 Kč výš.