15.8 C
Prague
30.10.2024
MaxiMagazín

Historie vs. pohodlí: Co očekávat při ubytování na zámku

Možná vás překvapí, že právě u nás v Česku najdete luxusní zámecký hotel, který se řadí mezi světovou špičku v tomto typu ubytovacích zařízení.  Chateau Herálec totiž není jen tak obyčejný hotel, ale přímo historický skvost s dlouhým a barvitým příběhem, jenž ze starých kamenných zámeckých zdí tiše promlouvá až dodnes.

Nepředstavujte si studené zatuchlé pokoje plné starého nefunkčního nábytku. Na Chateau Herálec naopak dokázali spojit historii s naprostou modernou a luxusem. Jedním z hlavních a nejdůležitějších kritérií byl při rekonstrukci právě požadavek na stoprocentní pohodlí pro hosty. Snad právě proto, že se tomuto cíli podařilo dostát, se sem tolik nadšených návštěvníků stále vrací.

Trocha zámecké historie

Kamenné zdi tohoto jedinečného zámku pamatují doby před 800 lety, což nám okamžitě napoví, kolik se toho už v těchto prostorách stalo a kolika životním příběhům byly tyto zdi kulisou. Celý objekt se právem dostal na seznam národních kulturních památek.  Jistě se brzy dostane i na Váš osobní seznam unikátních míst a červené zámecké věžičky s typickým cimbuřím čnícím nad členitou krajinou Vysočiny se vám navždycky zapíšou do paměti.

První písemnou zmínku o obci Herálec je možné najít v listině papeže Honoria III. z roku 1226 a podle ní patřila Želivskému klášteru. Majitelé území se pak několikrát proměnili, po nějaký čas patřilo panství Jindřichovi z Rožmberka, později zámek a krajinu okolo získal na několik generací rod Trčků z Lípy.

Podoba zámku se měnila podle vkusu jednotlivých majitelů, nejvíc ale za jeho současnou podobu vděčíme architektu B. Waschmannovi, pod jehož vedením byl v roce 1861 gotizován. Po druhé světové válce byl objekt zkonfiskován a v roce 1948 přidělen národnímu podniku Československé textilní závody. Komunisté se k němu chovali stejně hrubě jako k většině historických skvostů a využívali jej jako textilní a internátní školu.

Po revoluci to chvilku vypadalo, že bude zámek odsouzen k demolici, ale díky manželům Kasperovým byl po jeho koupi v roce  2004 důmyslně zrekonstruován. Historická obnova trvala dva a půl roku a díky ní dnes můžete zažít luxusní a zároveň autentické ubytování na zámku.

Pohodlí v té nejryzejší podobě

A jak dnes vypadají zámecké pokoje? Zachovaly si unikátní rozlohu zámeckých komnat, ale zároveň působí jako moderní a vzdušné interiéry. Každá věc tu prošla složitým a promyšleným výběrem. Matrace místních postelí jsou vyrobené na míru a nabízejí tvrdou či středně tvrdou stranou, aby dokázaly uspokojit osobní přání každého hosta. Polštář si hosté vyberou podle vlastní preference z pillow menu a interiér každého pokoje je laděn vždy k obrazu některého starého českého malířského mistra.

Samotnou kapitolu na téma pohodlí a luxus je zámecká restaurace, která je  v nejstarší části  zámku a dokáže uspokojit ty nejnáročnější strávníky. Zapomenout nesmíme ani na zámecké wellness, protože jako první v České republice získalo oficiální licenci od francouzské kosmetiky L’OCCITANE.

Související příspěvky

Konec roku 2016 na Špičáku: Světlušky pro děti na lyžích, pochodně (zatím) na botách

majda

Evropský podnik Central European Enduro 2018 a česká Giant Enduro Race se o tomto víkendu pojedou na šumavském Špičáku

redakce

Antikoncepce na dovolené

majda