2.6 C
Prague
21.11.2024
MaxiMagazín

Jak jednoduše rozložit sedací soupravu

Sedačka je bezpochyby jednou z nejdůležitějších částí pokoje. Je to středobodem odpočinku, rodinných posezení i návštěv. Pokud se ale návštěva protáhne do brzkých ranních hodin a potřebujete hosty někam uložit ke spánku, nebo máte malý byt a obývák je zároveň ložnicí, bude nejlepší volbou rozkládací pohovka nebo rozkládací křeslo.

Rozložená rohová sedačka Enro

 

Při výběru rozkládací pohovky byste se měli zaměřit hned na několik věcí:

  • Kolik máte prostoru? Vždy si dobře přeměřte pokoj, do kterého chcete sedačku umístit a zjistěte, zda kolem ní po jejím rozložení budete moct ještě projít.
  • Kolik osob a jak často na ní bude spát? Pro občasné přespání jedné osoby bude stačit i rozkládací křeslo, zatímco pro každodenní spaní páru byste měli vybírat velkou a pohodlnou sedačku. Počítejte s tím, že po rozložení by sedačka měla mít pro pohodlné spaní alespoň 200 cm na délku a 80 cm na šířku pro každou osobu.
  • Jaký materiál chcete? Některé materiály jsou odolnější, o jiné se budete muset pečlivě starat. Pokud zvolíte jiný typ rozkládání než systém s matrací, vybírejte mezi snímatelnými potahy.
  • Jak složité je rozložení sedačky? Zvolte takovou, kterou zvládne během pár minut rozložit jediná osoba. Nechcete si přece pokaždé volat na pomoc pomocníky.
  • Jak kvalitní je matrace? Tenčí a levnější matrace bude na občasné přespání návštěv určitě dostačující, na každodenní spaní ale zvolte něco opravdu kvalitního s dlouhou životností.

Rozkládací pohovky jsou multifunkční a univerzální a jejich výhody jsou nepopiratelné – kromě možnosti spaní totiž často ukrývají i úložný prostor, do kterého můžete schovat přikrývky a polštáře.

Na dnešním trhu je na výběr hned několik typů konstrukcí, z nichž má každá své výhody a nevýhody. Jednu věc byste ale měli zkontrolovat u každého z nich, a tou je rám. U levnějších kousků nábytku se můžete setkat s rámem z měkkého dřeva nebo plastu. Jejich životnost je kratší, ale párkrát do roka vám jistě poslouží. Mnohem více ale vydrží rámy z tvrdého dřeva nebo kovu, kterým neublíží ani každodenní rozkládání. Pozornost věnujte hlavně spojům. Na ty, které jsou jen slepené, se s největší pravděpodobností nebudete moct dlouho spolehnout.

Rozložená rohová sedačka Simone

 

Typy konstrukce

Click-clack systém – přitáhnete opěradlo k sobě a po cvaknutí ho složíte do vodorovné polohy vedle části, na které se obvykle sedí. Proto musí být také dál od stěny. Rozložení je jednoduché a rychlé, ale většinou pak nespíte na rovném povrchu, takže se hodí jen na občasné přespání. Tato varianta je levná a často má i úložný prostor.

Belgický systém – tenká pružinová matrace je i s nožkami ukryta v úložném prostoru pod sedákem. Velmi pohodlná varianta s celkem rychlým rozložením, právě kvůli tenké matraci je však vhodná jen na občasné spaní.

Vysouvací šuplík – potáhnutím za úchyt vysunete matraci a tahem nahoru ji srovnáte na úroveň sedáku. Úroveň pohodlí se může u různých sedaček lišit. Záleží na tom, jestli mezi sedací částí a matrací není mezera a jak moc se liší jejich tvrdost.

Systém s matrací – pod sedákem je schovaná kvalitní matrace. Má pevný kovový rošt a je vhodná na každodenní spaní. Výhodou je také to, že se neušpiní při běžném používání, protože se nesedí přímo na matraci.

Systém se sklopnými zády – opěradlo jen sklopíte do vodorovné polohy. Opěrná část bývá většinou rovná a svírá pravý úhel se sedací částí, takže se na ní hůř sedí. Většinou se nejedná o velmi kvalitní matraci, mechanismus je poměrně těžký a sedačka se pokaždé musí odtlačit od zdi, takže jsou na její složení zapotřebí většinou dvě osoby.

 

 

Související příspěvky

Pořádný úklid pěkně od podlahy

redakce

Odstranění plísní v Praze

Veronika

Kvalitní tepelná izolace oken vám sníží účty za energie!

redakce