O kůži se říká, že je zrcadlem do duše. Proto bychom neměli pohlížet na akné, byť jde o nejčastěji se vyskytující kožní onemocnění, jako na něco přirozeného. Jistě, jde o jeden z projevů hormonálních změn, ale na druhou stranu může ukazovat na vážné zdravotní neduhy. V žádném případě nejde o normální stav pokožky, a to ani ve věku, kdy člověk dospívá. Jedná se o nemoc, a je vhodné hledat příčinu vzniku.
Pokud vám je teprve „náct“ a čas od času vám na tváři vyraší pupínek, který beze stopy zmizí, nedělejte si zbytečné starosti. Především pro majitele mastnější pleti jde o zcela běžný jev. Budete-li své kůži věnovat náležitou péči, boj proti akné vyhrajete. V mnohem horší pozici jsou lidé, kteří se s mastnou pokožkou nebo aknózní pletí potýkají i v dospělosti.
Akné může poukazovat na metabolickou nerovnováhu, kterou není radno podceňovat. U žen mohou pupínky souviset se syndromem polycystických ovarií, u mužů pak například se syndromem XYY neboli syndromem supermuže.
Vraťme se však k tomu, jak se zbavit akné, nehovoříme-li o něm jako o jednom z projevů vážného onemocnění.
Používejte správnou kosmetiku
Péče o pleť s akné není složitá. Musíte „jen“ dodržovat základní pravidla, která jsou poměrně jasná. Alfou a omegou je používání šetrné kosmetiky a vyřazení produktů s nevhodným složením.
Odborníci varují před komedogenními mastnými krémy a oleji, které – místo aby pomáhaly – podporují nadprodukci kožního mazu a v konečném důsledku stav pokožky zhoršují. Dobrou volbou nebývají ani anabolika a kortikosteroidy.
Osoba s aknózní pletí by neměla používat ani přípravky s obsahem alkoholu. Ten pokožku vysušuje, čímž ji stimuluje k tvorbě mazu.
Mějte na paměti, že se akné tvoří i následkem intenzivního záření. Proto pokožku při delším pobytu na slunci chraňte kvalitním fotoprotektivním přípravkem (pozor – i ten může paradoxně pokožce přihoršit, nemá-li správné složení).
K zásadním faktorům, které mají na tvorbu akné vliv, patří také stres, a to v podobě fyzické i psychické zátěže.
Pryč s nečistotami a mastnotou
Nosným pilířem péče o aknózní pleť je pravidelné čištění. Mělo by probíhat ráno i večer, a to velmi důsledně. Během dne na pokožce ulpívají nečistoty z ovzduší (prachové částice, těžké kovy…) a zároveň na ní zůstává mastnota, kterou sama produkuje. V noci pleť „pracuje“ a regeneruje se – vyplavuje pot i škodliviny, proto je na místě také ranní očista. Nechcete-li před zrcadlem trávit zbytečně moc času, používejte micelární vodu.
Nezapomeňte, že bohatým zdrojem nečistot jsou vaše ruce. Udržujte je během dne čisté a sahejte si na tvář co nejméně.
A zamyslete se nad svým jídelníčkem – skládá se ze zdravých potravin s dostatkem potřebných živin, nebo naopak konzumujete polotovary a prázdné kalorie s ohromným množstvím přidaného cukru? Začněte se stravovat vyváženě a pleť se téměř okamžitě výrazně zlepší.