Batoh je speciálně upravený vak na záda, jenž je opatřen dvěma popruhy. Využívá se pro každodenní přenos a transport všech věcí, které potřebujeme mít s sebou během přesunu, ať už do školy, práce, nebo zkrátka kamkoli jinam. Nekupujeme ho však každý rok, a tak si je koupi batohu vhodné trošku více promyslet, neboť ukvapeně zvolený design nás zvlášť trápit nemusí, zato špatně zvolená kupříkladu ergonomie by už mohla. Nejen z toho důvodu jsme si pro vás připravili základní přehled věcí, kterým byste před výběrem batohu měli věnovat pozornost.
Jaké otázky si při výběru klást
Před koupí batohu byste si měli hlavně klást některé z následujících otázek. Jak moc hmotné věci v batohu budu nosit? Budu ho potřebovat každý den? Budou se mi hodit malé kapsy a přihrádky? A v neposlední řadě: k jakému účelu ho přesně budu využívat? Je totiž zásadní rozdíl mezi studentským batohem a třeba turistickým.
Dětské batohy je třeba odlišit
Začněme dětským batohem, který startuje na objemu pouhých 6 l. Dětské batohy jsou však na výběr nejnáročnější, neboť musí splňovat dětská specifika, která by jinak v případě jejich nedodržení mohla vést dokonce až k trvalým následkům poškození zad, případně páteře. Doporučuje se obecně hmotnost batohu, která by se měla pohybovat v rozmezí 10-15 % váhy dítěte.
Městský batoh má zpravidla objem od 15 do 30 l. Školní batohy nebo aktovky do školy jsou v podstatě takovou variací těch městských. Jejich dalším společným jmenovatelem jsou pěnové výztuhy, takové batohy taktéž obsahují spoustu menších kapes.
Jak jej nosit
Nosíte jej správně, pokud batoh dokonale kopíruje páteř s tím, že popruhy nepřesahují šíři ramen. Vrchní část batohu by měla být také v úrovni ramen. Neměl by být příliš volný ani příliš těsný.
Zejména v případě výběru batohu do školy pro vaše ratolesti se vyplatí si alespoň trošku připlatit za kvalitu, a dopřát tak dítěti ničím nerušenou cestu do školy.