Nepříjemnost je v případě krádeže auta hodně slabé slovo. Smutnou pravdou ovšem je, že neexistuje auto, které by nešlo ukrást. Přesto ale můžete potenciálním zlodějům práci ztížit natolik, že vaše auto nechají být. V ideálním případě ani nebudou uvažovat o tom, že by ho ukradli.
V první řadě je potřeba připomenout otřepanou frázi městské policie: „auto není trezor!“ Nenechávejte si zbytečně v autě cennosti, autorádio vždy schovejte do palubové desky nebo vezměte s sebou. To samé platí i pro navigaci. Nechávat smartphone nebo notebook pohozený na sedadle pak hraničí s hazardem.
Dalším důležitým prvkem prevence je správně zvolené místo k parkování. Nejbezpečněji je samozřejmě v garážích a na střežených parkovištích. Případně v co největší možné blízkosti k bydlišti, ani tak ale nelze riziko krádeže zcela eliminovat. Proto je potřeba vsadit i na aktivní zabezpečení vozidla. To se dělí na elektronické a mechanické. Zamykání řadicí páky nebo volantu patří mezi mechanické prvky zabezpečení a bývá zpravidla vyžadováno většinou pojišťoven.
Pokročilejšími metodami zabezpečení vozidla jsou elektronická zařízení. Pokud svoje auto parkujete v blízkosti domova, pak je pořízení autoalarmu naprostou nezbytností. Neoprávněnému užití vozidla a jeho nastartování bez klíčku brání i imobilizér, proto je potřeba jej mít správně nastavený a funkční.
Variantou je i instalace GPS ochrany, skrz kterou bude váš vůz sledovat specializovaná firma a automobil tak bude i v případě krádeže snadno dohledatelný. Musíte ovšem počítat s nákladnou instalací i pravidelnými měsíčními výdaji na provoz. Tento způsob ochrany se rozhodně nevyplatí u starších vozů a už vůbec ne u aut takzvaně „na odpis“.
Žádné auto není neukradnutelné. V tom případě by jeho zabezpečení značně převyšovalo cenu samotného auta. Přesto ale lze snížit rizika. A nemusí to ani stát tolik peněz.
1 komentář