Pokud i Vy pracujete v rizikovějším prostředí a nesedíte pouze 8 hodin v kanceláři u počítače, nebo nestojíte za pultem v obchodě, máte jistě nárok na různé ochranné pracovní pomůcky. Do této kategorie spadá i pracovní oděv, či pracovní obuv. Kdo je má ale zakoupit? Vy, jako zaměstnanec, nebo Váš šéf?
Pokud pracujete s chemikáliemi, nebo v prašném prostředí, či lezete ve výškách, nebo po stromech, celý den se pohybujete v rušných skladech, zkrátka všude tam, kde hrozí jakékoliv nebezpečí, je naprosto samozřejmé, že máte nárok na speciální oděv a obuv, které Vás ochrání před poraněním kůže. V těchto případech je pak vyloženě povinností zaměstnavatele pracovní oděv pořídit a to samozřejmě z vlastních prostředků. Jak zákon uvádí, nemůže Vás pokutovat za to, že obuv, nebo oděv, nemáte, pokud Vás jím sám nevybaví.
Situace je jiná, pokud Vám bezprostřední riziko, při němž vzniká nárok na ochranné pracovní pomůcky, nehrozí a Vy byste jimi přesto byli rádi vybaveni. Pak si je musíte obstarat sami a ovšemže na vlastní náklady. Využít můžete například ověřený internetový obchod Rucedozadu.cz, kde najdete velice širokou nabídku speciální pracovní obuvi, která splňuje náročné požadavky. Například pracovní obuv Panda vyhovuje všem, kteří požadují speciální bezpečnostní normy, odolnou protiskluzovou podrážku a další vymoženosti. Výběr je veliký, jak co se týče modelů bot, tak i velikostí.
Pokud pak hledáte něco více designového ve stejné kvalitě, připravte se na to, že si maličko připlatíte. Vaše spokojenost za to ale stát bude. Pracovní obuv Puma je stejně kvalitní jako všechny další klasické a známé pracovní značky, ale nabízí více sportovní vzhled a moderní barevné provedení.
Abychom to shrnuli, zaměstnanec má nárok na ochranné pracovní pomůcky, jako jsou boty, speciální oblečení, respirátory a jiné pouze pokud zaměstnavatel nedokáže zajistit bezpečné a zdraví nezávadné pracovní prostředí. Pokud tomu tak není, hradíte si pomůcky z vlastních finančních prostředků.