Tradiční dobroty kápnou do noty za každého počasí
Počasí neporučíte a rok od roku zdá se být čím dál více nepředvídatelné. Zatímco se před léty maškarní průvody klouzaly po zledovatělé zemi, letos se možná budou bortit do bláta. Přesto se tradice masopustu, známého také pod krajovými pojmenováními fašank, fašinet, ostatky, končiny nebo voračky, rády připomínají především kvůli té nejoblíbenější součásti – hodům.
Kdy probíhá masopust?
Termín masopustu se pohybuje v závislosti na období Velikonoc. Od Velikonočního pondělí, které nastává po nejbližším pátku od prvního jarního úplňku (tedy minimálně 21.3.) se odečte 40 dní. V tento den probíhá takzvaná Popeleční středa a zahajuje postní období. 3 dny před Popeleční středou se tradičně prováděly náboženské rituály, ale také hodování a maškarní průvody, které si pod masopustem vybavíme nejčastěji.
Masopustní termíny v roce 2020 vycházejí následovně: 20. února je Tučný čtvrtek, 23. února Masopustní neděle, 25. února Masopustní úterý a následuje 26. únor, tedy Popeleční středa.
Období nakloněné svatbám
Masopust byla díky náboženským tradicím příležitost dopřát si dosyta jídla a přihnout si z lahvinky. Zároveň byly únorové mrazy nakloněné zabijačkám, díky nim se maso a zabijačkové speciality daly déle uchovat. Byla by škoda nevyužít bujarých oslav pro uspořádání svatby, která by přicházela v úvahu až za dalších několik měsíců po žních.
Typické masopustní dobroty
Mezi masopustními specialitami převládaly zmiňované zabijačkové speciality – jelita, jitrnice, ovar, polévka, huspenina a další pokrmy. Nechyběl tradiční český pokrm – vepřo knedlo zelo. Zelí dodalo tělu potřebný vitamin C a pivečko, kterým se pochoutka zapíjela, dodalo kromě zábavy také vitamin B. Ze sladkého se nejčastěji připravovaly masopustní koblihy a boží milosti. Vedle domácích ovocných pálenek byste se už před 100 lety setkali s tradičním tuzemákem Božkov. Ten totiž letos slaví své 100. výročí. Dodnes je Božkov Originál nejprodávanější českou lihovinou. Krom toho, že je oblíbeným panákem, nechybí ani v tradičních českých moučnících a vyrobíte z něj další nepostradatelnou součást masopustních veselic – grog. V mrazech spolehlivě zahřeje nejen do dlaní, ale i zevnitř.
Tradiční grog
40 ml Božkov Originál nalijte do hrnečku a dolijte horkou vodou. Dovnitř vložte plátek citronu a podle chuti doslaďte.
Božkov Originál
Obsah: 500 ml
Doporučená cena: 154,90 Kč
Horká griotka
Do sklenice nalejte 40 ml Božkov Griotte a zalijte horkou vodou. Podávejte s plátkem citronu a pro vylepšení můžete přidat i sušené třešně.
Božkov Griotte
Obsah: 500 ml
Doporučená cena: 114,90 Kč
Grog z Fernet Stock Citrus
Fernet Stock je další z tradičních značek alkoholu, která má dlouhou historii a nechybí na řadě společenských akcích. Fernet Stock milují Češi od roku 1927 jak v čisté podobě, tak v míchaných drincích. Málokdo ví, že výtečný grog se dá připravit i z likéru Fernet Stock Citrus.
Do hrnku nalijte 40 ml likéru a zalijte horkou vodou. Ozdobte plátkem citronu a kouskem máty.
Fernet Stock Citrus
Objem: 500 ml
Doporučená cena: 179 Kč