Následující řádky obsahují informace, které by měl znát každý majitel bytovky. Objektů se totiž týkají pravidelné revize rozvodů elektřiny, ale spousta lidí netuší, co přesně je v zákonech obsaženo. Na dané téma jsme hovořili s techniky ze servisního centra ABAX – revize elektrospotřebičů Karlovy Vary. Prozradíme vše, co byste měli o revizích vědět.
Periodicita revizí je stanovena s ohledem na druh prostředí a umístění elektrického zařízení. Revize hromosvodu závisí na druhu objektu.
V základním a normálním prostředí pobíhají revize jednou za pět let. Ve studeném/horkém/vlhkém prostředí je nutné provádět revize častěji, a to jednou za tři roky. Nejčastější revize – každoroční – se týkají mokrého prostředí a prostředí s extrémní korozní agresivitou. V praxi se většiny majitelů bytovek týkají pětileté revize společných prostorů a revize hromosvodu.
Pravidelné revize se naopak netýkají bytových prostorů a příslušenství bytu. Přesto není od věci vynaložit pár set korun a ujistit se, že jsou spotřebiče v pořádku.
Revize elektrických zařízení probíhají na základě normy ČSN 331500, která platí pro všechna elektrická zařízení, která by mohla ohrozit lidské zdraví, majetek, užitková zvířata nebo okolní prostředí.
Je třeba rozlišit revize pravidelné a výchozí (před zapojením spotřebičů a elektrických rozvodů do sítě, mimo jiné také před položením plovoucí podlahy na podlahu s elektrickým podlahovým vytápěním). Technik vždy prověřuje stav z hlediska bezpečnosti. Provozovatel elektrických zařízení splní požadavky na bezpečnost za předpokladu, že dané zařízení odpovídá příslušným normám. Odborníci z revize elektro Karlovy Vary podotkli, že technik vždy musí vytavit zprávu o provedené revizi.
1 komentář