Gril na dřevěné uhlí zná asi každý, kdo ocení kvalitní pokrmy s příchutí ohně. Ovšem, už jste zaslechli o grilování na lávových kamenech? Dovedete si tento systém opékání vůbec představit? Jedná se o více populárnější typ grilu, který dokáže v mnohých ohledech atraktivně překvapit. Ve své podstatě lávové kameny jako takové nejsou přímým zdrojem tepla, nýbrž pouze takovým prostředníkem, přes to jde o kvalitní systém k opékání masa a dalších pokrmů. Především pak sebou nese celou řadu nesporných výhod. Pojďme se na grilování na lávových kamenech podívat z trochu nedaleké perspektivy.
Hlavní přednosti lávových kamenů
Grilování na lávových kamenech je momentálním trendem ve světě chutných pokrmů připravovaných na vašich zahradách, terasách a balkónech. Lávový kámen zamezuje nezdravému připalování a hlavně pokrm nevysušuje. Díky tomu se veškerá chuť grilovaného masa a zeleniny zvýrazní.
Kámen sopečného původu můžete zahřívat jak plynem, tak i elektrikou nebo přímo žárem ohně. Rovněž zvládne odvádět tuk z masa, čímž minimalizuje vznik intenzivně škodlivých spálenin. Zajisté vás jako majitele potěší snadná údržba a čištění.
Víte jak se gril s lávovými kameny používá?
Ze všeho nejdříve si musíte desku z lávových kamenů dostatečně rozpálit. V případě, že si opatříte dražší verzi grilů se zabudovaným teploměrem, budete mít vhodné nastavení teploty pod kontrolou. Jinak běžně platí, že maximální teploty deska dosáhne po 15 minutách.
Před tepelnou úpravou zeleniny, sýrů nebo masa lávové kameny pomažete olejem. Zde si postačíte s kapkou oleje a malým štětečkem. Po skončení grilovací akce se deska z lávových kamenů očistí vhodným kartáčem a utře do utěrky. Ano, tak nenáročné a ihned připravené pro další opékání. Někteří výrobci dokonce radí, že je na čištění nejideálnější žiletkové ostří nebo ostrá škrabka.