Už 31. 3. skončí povinnost mít na autě tzv. zimní pneumatiky. Jestliže vaše letní pneumatiky už nejsou to, co bývaly, objednejte si nové. Poradíme vám, jak na to. Není to tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Nejdříve se podívejte do svého technického průkazu (od vozidla, samozřejmě), ve kterém se dozvíte, jak široké či vysoké pneumatiky můžete na autě mít (leckdy je povoleno více typů). Od toho se odrazíte při samotném výběru přezutí. Letní pneumatiky mají stejně jako jejich zimní kolegyně na boku vyraženou řadu čísel. Představte si, že máte v ruce pneumatiku s touto řadou čísel a písmen: 215/55 R16 93H. Rozeberme si to pěkně popořadě.
*215 – značí šířku pneumatiky v milimetrech
*55 – toto je profil pneumatiky v procentech (což znamená, že výška pneu je 55 % z šířky pneumatiky)
*R16 – jde o vnitřní průměr pneumatiky v palcích
*93 – není nic jiného než index nosnosti
*H – index rychlosti – vybírejte vždy stejný nebo vyšší, než má váš automobil
Při samotném nákupu pneumatik se orientujte i podle štítku, který musí povinně každý model mít. Vypadají podobně jako ty u ledničky nebo pračky, ale informují vás hlavně o spotřebě nebo hlučnosti. Hodnoty na štítku mají písemné označení A až G. Pod písmenem D se ukrývá průměrné auto se spotřebou 6,6 l na 100 km. Směrem nahoru tato spotřeba při zvolených nasazených pneumatikách klesá, směrem dolů naopak stoupá, a to vždy o decilitry. Stejné je to i u hodnot pod piktogramem dešťového mraku, ukazujících brzdnou dráhu při jízdě na mokrém povrchu. Pod zkratkou dB v dolní části se pak značí hlučnost pneumatiky v decibelech.
Na výběr máte ze tří druhů dezénů:
* symetrický můžete na vozidle libovolně otáčet a měnit
* směrový musí při instalaci dodržet směr běhu pneumatiky
* asymetrický má často odlišné pneumatiky pro pravou a levou stranu s důrazem na dodržení jejich směru běhu
Tři kvalitní dezény letních pneumatik
Na závěr jsme si nechali několik tipů, které vám usnadní výběr těch správných letních pneumatik, protože už budete jednoduše vědět, kam sáhnout. Záměrně jsme pátrali spíše u méně známých značek, které však co do kvality za těmi „profláklými“ rozhodně nezaostávají.
Dunlop SP SPORT FAST RESPONSE je výsledkem dlouhodobého výzkumu pod hlavičkou koncernu Goodyear. Asymetrický dezén zaručuje klidnou a tichou jízdu a bojuje také proti aquaplaningu.
Semperit Speed Life je určen spíše pro rychlá auta. Může se pochlubit skvělou přilnavostí a vysokou odolností a výdrží.
Náš soukromý redakční tip je ale Hankook Ventus Prime 3 K125. Novinka loňského roku je
dostupná v mnoha velikostech. Skvěle drží na silnici i při ostřejší jízdě (za sucha i za mokra), hluboké drážky pak podporují odvod vody, a zároveň napomáhají účinnému brzdění. Navíc vás dokáže účinně chránit před aquaplaningem a celý provoz je velmi tichý.