2.1 C
Prague
23.11.2024
MaxiMagazín

Podzim přináší výrazné zhoršení kožních nemocí. Jak si ulevit od potíží?

Většina z nás si krásu tohoto ročního období užívá a těší se ze spadaného barevného listí a procházek na svěžím, jiskřivě chladném vzduchu. Ti, kteří trpí chronickými kožními onemocněními, mají však příchod podzimu spojený se zhoršením potíží. Výsledkem dlouhodobého stresu, oslabené imunity a chladného počasí je dehydratace kůže, zvýšená citlivost a narušená kožní bariéra, která ústí ve zhoršení projevů kožních onemocnění, jako je například atopický ekzém, lupénka či akné.

Konec léta a nástup chladnějších měsíců s sebou nese oslabenou obranyschopnost organismu, větší náchylnost k sezónním nemocem, vyčerpání, stres a negativní vnější vlivy, mezi které patří chladné počasí a teplotní rozdíly. Vlivem těchto faktorů je velkému náporu podrobena i naše kůže. Zatímco na pleť působí venku vítr, nízké teploty nebo dokonce mráz, při přechodu do vytopených místností je to naopak suchý vzduch. Proto s nástupem podzimu dochází k zhoršování projevů řady kožních nemocí, větší citlivosti kůže a její dehydrataci, kdy až polovina lidí trpí určitou formou suchosti pokožky. I část populace, která běžně se suchostí kůže nemá problémy, častěji pozoruje nepříjemné pnutí, šupinky nebo oděrky na kůži. Pro všechny lidi, kteří bojují s citlivou, suchou nebo jakkoliv nemocnou kůží, je pak podzim skutečným utrpením. Zhoršuje se akné, lupénka a atopický ekzém a jiné chronické kožní choroby.

 

Za chronickými kožními nemocemi mohou být toxiny

„U všech zánětů kůže najdeme společný prvek, a to poškození kožních buněk a jejich struktur. S tím souvisí i nedostatečná produkce potřebných proteinů, lipidů a dalších látek, jako je kyselina mléčná či urea,“ vysvětluje Mgr. Marie Vilánková, lektorka C.I.C., řízené a kontrolované detoxikace organismu. „Důsledkem je snížení a porušení lipidové kožní bariéry, která chrání organismus před průnikem toxických látek a alergenů z vnějšího prostředí. Dochází k vysušování pokožky, zdrsnění, kůže je šupinatá a popraskaná,“ dodává Vilánková. Narušená bariérová funkce je viníkem kožních problémů. Zdravá pokožka disponuje plně funkční kožní bariérou, která brání průniku škodlivin a udržuje hydrataci v normě. Narušená kožní bariéra a stále se zvyšující počet osob trpících různými chronickými kožními potížemi svědčí o civilizačním charakteru těchto nemocí.

 

Jak obnovit přirozenou kožní bariéru a zbavit se potíží?

O narušenou pokožku je nezbytné vhodně pečovat a kosmetickou péči doplnit i zdravým životním stylem. Obnovením kožní bariéry lze chronické kožní potíže účinně řešit. Díky tomu dojde ke zlepšení, rychlejšímu hojení a celkovému zlepšení zdraví a vzhledu kůže. Podpořením obranyschopnosti kůže vytvoříme pomyslný štít, který brání pronikání všech dalších škodlivin do kůže, a tím i do organismu jako celku. „Toxinů, které způsobují defekty kožní bariéry, je celá řada. K nejobávanějším patří chemické látky obsažené v kosmetice (ftaláty, parabeny atd.), v textiliích, špercích, dále toxiny přijímané potravou (přídatné látky, pesticidy, toxické kovy) a vzduchem (prachové částice, chemické látky z nábytku, smog),“ pokračuje Mgr. Vilánková. Chceme-li tedy řešit své potíže dlouhodobě, je potřeba zaměřit pozornost na celkovou detoxikaci organismu. K obnovení přirozené bariéry kůže a odeznění potíží je mimo jiné nutné normalizovat činnost lymfatického systému, který je velmi důležitý při odstraňování toxinů. Ty se lymfou dostávají do vylučovacích orgánů, jako jsou játra a ledviny, a poté mohou být z těla definitivně odstraněny. Zásadní roli v řešení dermatitid sehrává přípravek Lymfatex od výrobce přírodních detoxikačních preparátů Joalis, který normalizuje a zefektivňuje činnost lymfatického systému.

 

Související příspěvky

Alkoholismus: V Česku přibývá závislých, není to i váš případ?

redakce

Když „to“ nefunguje

redakce

Krabičková dieta nejsou žádné amarouny

redakce