Když si člověk podmanil oheň, zjistil také, k čemu je mimo jiné vhodné dřevo. Díky němu máme teplo, které dnes místo jeskyní a primitivních obydlí využíváme v krbech a kotlech domů.
Komfortní topení
Najít pohodlný způsob, jak mít doma teplo, je problém všech majitelů domů. Kotle na uhlí se pomalu mění za šetrnější verze a velmi oblíbenou variantou jsou kotle na dřevní peletky. Dřevo je ekologický a obnovitelný zdroj energie, topení s ním je tak mnohem ohleduplnější vůči okolí i samotné přírodě než topení uhlím. Pelety se vyrábí z pilin a hoblin bez použití jakýchkoli pojiv, lepidel nebo chemických sloučenin. Lisují se pod velkým tlakem a k jejich výrobě se využívá odpad, který vzniká při ve dřevozpracujících závodech. Kotel se snadno udržuje a navíc nemusíte chodit několikrát denně přikládat, abyste měli doma teplo. Mnoho práce ušetří automatické sypače, zásobníky a podavače, které sami dávkují potřebné množství pelet do kotle. Na vás tak zůstane jen jednou za několik dní vše zkontrolovat a případně vysypat popelník. Odpad z pelet je minimální, proto není nutné chodit k popelníku denně, jak bývalo zvykem u kotlů na uhlí.
Vhodné do krbu
Někdy nám jen standardní vytápění nestačí a chceme si vychutnat příjemnou atmosféru u krbu. Z té nás může rušit potřeba častého přikládání dřeva, navíc nám může odpočinek zkomplikovat, když dřevo není v úplně dobré kondici. Suché ihned shoří, mokré naopak velmi kouří a hoří špatně, musíme tak stále o oheň pečovat a je po klidu. Pro komfortní topení v kamnech i krbu můžete využít dřevěné brikety. Ty se také vyrábí z pilin a zbytků dřeva, pod tlakem lisují do požadovaného tvaru cihly nebo válce a stejně jako u pelet se při jejich výrobě nepoužívají lepidla ani chemické látky.
Dřevěné pelety i brikety jsou pohodlný způsob topení, který nám ušetří čas i práci s neustálým přikládáním. Můžeme si tak mnohem více vychutnat svůj odpočinek.
1 komentář