Ať už vlastníte rozlehlou zahradu, útulnou terasu či jen balkon, vhodné osvětlení dodá venkovním prostorům nový rozměr a vám poskytne krásnou atmosféru nejen při večerní skleničce vína. Venkovní osvětlení je zkrátka takovou třešničkou na vašem obydlí, přičemž plní funkci nejen dekorativní, ale i praktickou.
Vybírejte si osvětlení podle účelu, který má plnit. Přisazená venkovní svítidla vám posvítí na cestu domů ve tmě, a pokud navíc budou mít senzor pohybu, ušetří vám energii za zbytečné svícení. Nástěnná svítidla efektně nasvítí fasádu domu, na pergole bude dobře vypadat i sloužit závěsné osvětlení. Chcete se pochlubit udržovanou zahradou i ve tmě? Rozsviťte kolem jezírka dekorativní sloupky nebo nasviťte rostliny zápustnými zemními světly. Taková zemní světla se mimochodem dobře hodí i k osvětlení příjezdové cesty pro bezpečný noční vjezd domů. Pro náročnější existují dokonce i svítící stolky, sedáky nebo květináče – s těmi však zacházejte opatrně, aby efekt nebyl kýčovitý.
Pamatujte, že na venkovní světla jsou kladeny větší nároky než na interiérová. „Měla by být bezúdržbová, snadno se instalovat a mít příslušný stupeň krytí IPX proti vniknutí nechtěných částic, například vody,“ radí specialista na komunikaci Andrej Čírtek z LAMA energy. „Můžete vybírat mezi klasickými žárovkami či zářivkami, vhodná jsou LED svítidla, která vytvoří poziční osvětlení s minimálním příkonem a údržbou, navíc vydrží dlouho a nespálíte se o ně.“
Při instalaci exteriérových svítidel dále myslete na to, aby vám světlo v noci nesvítilo do ložnice nebo neobtěžovalo vaše sousedy. A až si budete v příjemně nasvětleném prostředí chtít večer posedět s přáteli, nezapomeňte, že světlo bohužel přitahuje hmyz a je třeba se proti němu vyzbrojit. Komáři nebo mouchy nemají rádi vůně citrusů, levandule nebo máty. Takže si zapalte svíčky nebo oleje s těmito vůněmi a zabijete dvě mouchy jednou ranou – mouchy vás nebudou obtěžovat a svíčky ještě zdokonalí romantickou atmosféru.