23.12.2024
MaxiMagazín

Přikládání už vám nebude kazit večer

Dlouhé večery a chladné počasí nás nalákají na večerní posezení u krbu. Bylo by ale o něco příjemnější, kdybychom nemuseli vstávat kvůli přikládání. Jak si odpočinout v klidu?

Klid bez přikládání

Když lidé kdysi dávno ovládli oheň, zjistili, jak je příjemné posezení v teple. Odpočinout si u krbu nebo kamen však uvítáme i v dnešní moderní době. Abychom si ale ke krbu mohli sednout, musíme nejdříve dřevo sehnat, nechat si ho přivézt, nařezat, nasekat a vyrovnat do dřevníku nebo na potřebné místo. Tam by pak mělo vyschnout a teprve poté je vhodné k topení, což je téměř alchymie. Když je moc vyschlé, rychle shoří, a naopak mokré dřevo hořet nechce téměř vůbec. Navíc kouří, jak se odpařuje voda, a zanáší tak kouřovod. Pohodlnější způsob pro topení v kamnech i krbu jsou dřevěné brikety. Hoří dlouho, mají vysokou výhřevnost, minimální odpad a jsou ihned připravené k použití. Nemusíte je nijak sekat, řezat nebo jakkoli jinak připravovat, hned je můžete přiložit do krbu. Vyrábí se z dřevěných pilin, do požadovaného tvaru cihly nebo válce jsou lisovány pod tlakem bez použití jakýchkoliv chemických sloučenin, pojiv nebo lepidel. Brikety tak hoří déle a nemusíme chodit každou chvilku přikládat.

Pelety místo uhlí

Rodinné domy se většinou vytápí kotlem na uhlí, v posledních letech se kvůli nařízení EU a změnám v zákonech naší republiky provádí jejich výměna za kotle na paliva šetrnější k životnímu prostředí. Kotle na dřevěné pelety jsou velmi oblíbenou variantou z mnoha důvodů. Dřevo je ekologický a obnovitelný zdroj energie, a při jeho zpracování vzniká odpad ve formě pilin a hoblin. Ty se však dají dále využít na topení jako dřevěné pelety. Stejně jako brikety se lisují bez použití pojiv a lepidel, liší se však tvarem. Peletky mají tvar drobných válečků, které jsou vhodné i pro automatické podavače a zásobníky. Topení peletami je komfortní a pohodlné, při použití automatických zásobníků nemusíme chodit několikrát denně přikládat. Stačí jen kontrola jednou za několik dní a případně vysypání nádoby na popel.

Topení dřevními briketami a peletami je šetrné k životnímu prostředí, protože produkují minimální odpad a jsou z obnovitelných zdrojů.

Související příspěvky

Hliníkové pergoly si zaručeně oblíbí každý milovník moderních trendů

majda

Kdo odborně, šetrně a bez škrábanců myje okna po stavbě nebo malířích

Veronika

Proč si pořídit nový byt na Smíchově? Toto jsou výhody bydlení na Praze 5

redakce