S přicházejícím létem řada lidí řeší, jak se bránit útokům komárů a jiného obtížného hmyzu. Jednou z možností je použít repelent. Ochrání nás? Spotřebitelský časopis dTest prověřil účinnost repelentů dostupných v českých obchodech v boji proti komárům. Náramek slibující stejnou ochranu jako klasické repelenty v testu propadl, ani mobilní aplikace komáry nezaženou.
dTest nechal repelenty otestovat se dvěma druhy komárů z rodů Aedes a Culex, které se u nás vyskytují nejčastěji. Náročný test simuloval denní i noční podmínky a přípravky testovali muži i ženy. Po třiceti minutách od aplikace repelentu vsunuli dobrovolníci svou paži do testovacího boxu, kde na ně čekalo dvě stě hladových komářích samiček.
„Zjišťovali jsme, jak dlouho přípravky účinkují, dobrovolníci byli vystaveni komárům opakovaně každou půlhodinu. Test ukázal, že klasické repelenty fungují poměrně spolehlivě, byť po různě dlouhou dobu. Většina z nich chránila testující zhruba čtyři hodiny, což lze vzhledem k velmi přísným podmínkám testu, kdy bylo velké množství komárů na velmi malém prostoru, považovat za dobrý výsledek,“ říká Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest.
Propadákem byl naopak náramek proti komárům Aptonia, který ve zkoušce ochrany před útokem komára rodu Aedes selhal již po 11 sekundách, u méně agresivního komára Culex po 17 sekundách.
V repelentech se za účelem ochrany proti hmyzu používá několik látek. Nejrozšířenější a nejznámější je DEET, látka, která byla původně používána jako pesticid v zemědělství. Dalšími jsou například IR3535 nebo icaridin, používají se také sloučeniny na přírodní bázi, například citronela (olej získaný z listů a stonků citrónové trávy) nebo citriodiol.
Test hodnotil i míru rizika vzniku nežádoucích účinků těchto látek, byť zdravotně nezávadné by měly být dle schvalovacího procesu Státního zdravotního ústavu všechny biocidní přípravky uváděné na český trh. Cílem však bylo vypočítat potenciální rizika i pro citlivé osoby, proto byly stanoveny velmi přísné limity. „Pozitivní zpráva je, že i za těchto podmínek u žádného z testovaných výrobků nehrozí riziko vzniku dlouhodobých zdravotních obtíží, jako je rozvoj alergie či rakoviny, používáme-li repelent po omezenou dobu, například o dovolené. Výrobky, které obsahují vysoký podíl účinné látky, mohou citlivým osobám způsobovat krátkodobé obtíže jako je bolest hlavy, nevolnost nebo podráždění kůže, které nelze nikdy zcela vyloučit. Repelenty proto raději používejte, jen když je to nutné,“ doporučuje Daniel Pavlis.
Nejlepších výsledků dosáhl v testu výrobek Autan Tropical spray, prodávaný nově pod značkou Off, který dobrovolníky ochránil před oběma typy komárů po dobu zhruba pěti hodin. Neosvědčily se naopak mobilní aplikace generující ultrazvukové frekvence, které dTest pro zajímavost v laboratoři také vyzkoušel. Hodnotitelé testovali na různých frekvencích aplikaci Anti Mosquito Sonic Repellent od Zodinplexu pro operační systém Android a aplikaci Anti Mosquito – Sonic Repeller od Pico Brothers pro iOS. První komáří štípnutí následovalo zpravidla po několika sekundách.
Před útokem komárů se můžete bránit i přírodními produkty. Z rostlin odpuzují komáry zejména ty hodně aromatické, třeba máta, levandule, bazalka nebo muškát či afrikány. Repelentní účinky mají také některé oleje, například sójový nebo nimbový. Jako ochranu proti komárům můžete využít také česnek nebo vitamíny ze skupiny B.