Předsevzetí týkající se financí tvoří v českých rodinách drtivou většinu příslibů do nového roku. Hlavní přání přitom stále zůstává umět lépe hospodařit s penězi. Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak toho lze rychle a efektivně dosáhnout.
Zrevidujte veškeré měsíční náklady
Až 40 % obyvatel České republiky nemá detailní přehled o veškerých měsíčních výdajích. Vědí tak, kolik cca potřebují ke svému životnímu standardu, již však netuší, kam jde přesně kolik peněz. To často vede k nezvládnutí nečekaných výdajů nebo takzvanému přežívání od výplaty k výplatě. Od toho může jednak pomoci vést si měsíční přehled toku rodinných financí a jednak stojí za to i veškeré výdaje zrevidovat. Je možné, že můžete mít nastaveny vyšší poplatky nebo platíte za služby, které třeba ani nevyužíváte.
Projděte tedy veškeré trvalé platební příkazy, které máte nastavené a všechny služby, které měsíčně čerpáte. Může se stát, že najdete levnější nabídku u konkurence nebo se vám již nevyplatí službu využívat v plné výši a je možné přejít na levnější tarif. Co se týče půjček, pokud některé máte, zkuste se poptat u některé z bank na konsolidaci. České přední bankovní instituce slibují na splátkách ušetřit až 50 % měsíčně.
Jak na tvoření finanční rezervy
Jakmile máte zrevidované všechny poplatky a měsíční výdaje, zaměřte se na své příjmy. Nejprve je třeba položit si otázky, zda pravidelný měsíční příjem pokryje všechny náklady a zda zbývá nějaká finanční rezerva. Pokud je odpověď na tyto otázky záporná, naskýtají se dvě možnosti. Jedna je uskromnit své finanční požadavky a s tím spojený životní standard. Druhá možnost je své příjmy zvýšit. Naopak, pokud víte, že vaše příjmy nejsou malé a přitom nejste schopni dávat peníze stranou, hospodaření s financemi pravděpodobně není vaše silná stránka. Dle odborníků by každý, kdo se snaží vybudovat určitou finanční rezervu, měl být schopen dát stranou alespoň čtvrtinu čistého měsíčního příjmu. Z toho je poté zapotřebí tvořit rezervu krátkodobou a dlouhodobou. Rezerva krátkodobá by měla dosáhnout výše trojnásobku měsíčního příjmu a slouží na nenadálé výdaje jako opravu auta či jiných spotřebičů či na náhlé zdravotní zákroky. Oproti tomu rezerva dlouhodobá by měla dosahovat až šestinásobku měsíčního příjmu a ta slouží k pokrytí nákladů v dobách, kdy jste v pracovní neschopnosti nebo nezaměstnaní.
Přesná výše finanční rezervy se však liší v závislosti na nutných výdajích jednotlivých domácností a s těmi je tedy zapotřebí pracovat. K ustálení rodinného rozpočtu může také pomoci si na krátkou dobu najmout osobního bankéře, který odhalí skuliny i tam, kde se vám o nich ani nezdálo. Měsíčně si tak můžete přijít ne na několik set korun českých, ale klidně i na několik tisíc, které můžete odkládat stranou na horší časy.