Rybařina je skvělý způsob relaxace a trávení volného času s přáteli. A nejen to, v době, kdy je na nás všechny vyvíjen neustálý tlak kvůli situaci s pandemií koronaviru, je to také další možnost, jak před těmi všemi zprávami utéci do přírody.
Rybařina jako koníček
Rybařina je celkem levný koníček, v porovnání s ostatními- pokud nejste úplní začátečníci. I když si pořídíte vybavení například levnějších značek, nebo dokonce z druhé ruky, minimálně tak dvacet tisíc si připravte. Budete potřebovat základní vybavení, ale také kvalitní oblečení k vodě, abyste nenastydli.
Jaké je vlastně základní rybářské vybavení?
Rybářská židlička, batoh, či taška, nejrůznější krabičky na háčky, návnady a krmení. Pak také prut a naviják, samozřejmě také vlasec, šňůru a plováky, závaží, návnady, příposlechy, podběrák, podložku a určitě spoustu dalších věcí.
Rybářský prut a naviják
Rybářské pruty jsou vyrobeny z pružného, ale odolného materiálu – obvykle ze skelných vláken nebo grafitu. Bývají rozděleny podle jejich síly, odezvy, akce, ohýbání, délky, určení rybolovu a také podle toho, na kterou rybu se s nimi můžete vypravit. To je velice důležité. Pokud začínáte, kupte si nějaký prut se střední pevností, abyste mohli chytat více druhů ryb. Ideální délka prutu je vaše výška plus třicet centimetrů.
Navijáky volte nějaké universální, nejčastěji se začátečníkům doporučují přívlačové, díky tomu, že s nimi můžete chytat jak ze břehu, tak klidně i z loďky.
Vlasce a šňůry
Některé obchody zasílají navijáky i s vlascem, či šňůrou, pokud jste koupili naviják samotný, budete si muset vlasec vybrat. Zakupte dostatečné množství, velmi často se vlasec o něco zachytí, či vám jej ryby, anebo dokonce projíždějící člun utrhnou, a tak musíte být připraveni, abyste nemuseli po takovém incidentu jít domů. Vlasce a šňůry se také dělí podle toho, na jakou rybu jsou určeny, důležitá je jejich pevnost, pružnost a viditelnost. Do drsného prostředí, či na mořský rybolov jsou určeny lovné šňůry, k poklidnému rybníku vlasce. Pro začátečníka jsou nejvhodnější volbou monofilní vlasce.
Háčky
Háčků existuje spousta druhů, nejsou tak finančně nákladné jako například prut, či naviják, můžete si jich pořídit více druhů. Na háčky si pořiďte krabičku, ve které je budete mít srovnané, ať se v nich neustále nepřehrabujete, navíc díky přehlednosti, budete moci vždy vytáhnout ten správný háček, když je potřeba. Krabičky užijete nejen na háčky, ale i na návnady apod. Naučte se správně vázat vlasec nebo šňůru na háček už doma, ať se u rybníka nezdržujete.
Návnady
U nich také platí, že záleží, na jakou rybu se chystáte. Existují nejrůznější gumové návnady, třpytky, muškařské návnady, ale některé ryby se chytají na žížaly, červy, či živé menší rybky. Jiné ryby ocení kukuřici, chléb, či boilies.