Se zlatem v hrdle budete krásně zpívat. Se zlatým šperkem na krku oslníte okolí. A se zlatem investičním budete tzv. za vodou. Ani inflace vás nedostihne!
Zajímáte se o způsoby, jak ochránit své úspory? V tom případě zřejmě zvažujete některý z osvědčených investičních nástrojů. Možností je hned několik. Investovat můžete do nemovitostí, cenných papírů, umění i drahých kovů. Při volbě investičního produktu ale dobře přemýšlejte. Především se zaměřte na DPH. Některé investiční nástroje od něj totiž jsou oproštěny, zatímco jiné nikoliv. Chcete vědět, po koupi jakého produktu vám 21 procent z jeho ceny zůstane v kapse? Ano, tipujete správně! Je to investiční zlato!
Proč investovat do zlata?
21 procent v závislosti na výši investice rozhodně nemusí být zanedbatelná částka. A to se přitom zdaleka nejedná o jediný důvod, který z investičního zlata dělá jasnou investiční volbu. Další je právě v úvodu tohoto článku zmíněná inflace, které investiční zlato velmi dobře odolává. V dlouhodobém horizontu si udržuje v podstatě stálou hodnotu.
Čechů investujících do zlata přibývá
To vše si uvědomuje stále více Čechů. Jak jinak si vysvětlit, že zájemců o investiční zlato během posledního roku raketově přibylo. Rekordní zájem nových klientů zaznamenal i největší e-shop se zlatem www-zlate-mince.cz. A to za celou dobu své působnosti, tedy od roku 2003. „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ říká zakladatel e-shopu Pavel Trtík.
Inflace nemá šanci
„Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ dodává Pavel Trtík.
Stříbro z daňové úlevy bohužel netěží
A jak je na tom investiční stříbro? Ať již investiční slitky či mince (bullions)? Ty ve srovnání se zlatem bohužel mají jednu velkou nevýhodu. Netěží z daňové úlevy tak jako zlato. Na dračku přitom jdou v podstatě všechny jeho formy. Ze zlatých slitků se největší oblibě těší švýcarské Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií Heraeus). Světově proslulé, a přitom cenově dostupné. České zlaté slitky na trhu bohužel nenajdete. Žádná česká mincovna totiž zlato ve formě slitků nevyrábí.
Krásné a nedotčené zlaté mince
Menší střadatelé ale před slitky spíše upřednostňují zlaté mince Wiener Philharmoniker. V hledáčku jejich zájmu jsou především ty z roku 2021. Krásné a nedotčené mince si můžete koupit za cenu zlata stejně jako výše zmíněné zlaté slitky.
Svatováclavské dukáty
Svou v podstatě stálou klientelu mají i zlaté dukáty. Protože se vydávají v omezeném nákladu, oblíbené jsou především mezi patrioty akcentujícími jejich národní charakter. Vydávají se totiž v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.
České zlato chtějí i na Slovensku
Velký zájem o investiční zlato mají i na Slovensku. Právě o to české, které naši východní sousedé u nás pořídí mnohem levněji než ve své domovině. Bankovní poplatky ze mezistátní převody peněz jsou již zanedbatelnou korunovou položkou. Odlišností slovenského trhu je však trvalý zájem o nákup zlatých cihliček ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ říká na závěr Kamila Bantová ze společnosti Zlate-mince.cz.