22.12.2024
MaxiMagazín

Šicí, vyšívací stroj, nebo overlock?

Baví vás šití? A na čem šijete? Na Singrovce po babičce? Svého času tyto stroje sice neměly konkurenci, ale moderní doba si žádá i moderní vybavení. Jaké to je?

„Umět tak šít, vyšívat a plést,“ pomyslí si nejedna žena. A mnohdy i nejeden muž. Nemyslete si, většina světových návrhářů těch nejzvučnějších jmen si zpočátku své oděvy šila sama. Šičky začali zaměstnávat až poté, co se dostali na výsluní slávy. Také byste se tam chtěli dostat?

Co si tak ušít něco pěkného na sebe?

K tomu, abyste se naučili šít, ale nemusíte mít tak vysoké ambice. Můžete jen chtít šít jen pro sebe a své blízké. A když budete hodně šikovná (nebo šikovný), budete moci i šít na zakázku, svůj koníček povýšit na profesi a začít si šitím vydělávat. Nemyslete si, u švadlenek se opět dveře netrhnou. S příchodem nadnárodních řetězců sice jakoby vymizely, ale teď se na trh s velkou pompou vracejí. Poptávka po kvalitních a originálních oděvech roste. Zamlouvá se vám tento scénář? Tak ho proměňte v realitu. Co pro to musíte udělat?

Talent, píle a nadšení

I šití samozřejmě vyžaduje talent. Stejně jako jakékoliv jiné řemeslo. A k tomu píli, chuť a nadšení. Šití vás zkrátka musí bavit. To však platí v podstatě na všechny profese. Ten zbytek se už můžete naučit, ať již na specializované škole, nebo na kvalitních kurzech. Upřednostněte spíše ty prezenční, alespoň v začátcích výuky, kdy je přísné oko lektorky nad vašima rukama přímo k nezaplacení.

Vybíráme šicí stroj

Ještě před tím si budete muset vybrat šicí stroj. Těch na trhu najdete obrovské množství a vyznat se v tak bohaté nabídce může být pro jednoho hodně tvrdý oříšek. A zdaleka se nejedná jen o šicí stroje, nýbrž i o overlocky, pletací a vyšívací stroje. Ze všeho nejdříve si proto pojďme ujasnit názvy a vysvětlit si, co všechno umí.

Šicí versus vyšívací

Základní výbavou pro začátečníka je klasický šicí stroj. Starší modely zvládaly pouze rovný steh, moderní stroje jich zvládají několik, ať již se jedná o stehy cikcak, pružné, ozdobné, některé modely zvládají vyšít knoflíkovou dírku, či dokonce přišít samotný knoflík. Cenové rozpětí šicích strojů je poměrně veliké, a to od několika tisíc do několika set tisíc. Obecně platí, že čím dražší stroj, tím více funkcí nabízí. Začátečníkům ale lze doporučit obyčejný šicí stroj se základními funkcemi.

Overlock a coverlock

Overlock (někdy se můžete setkat s pojmem obnitkovací stroj) látku v jednom kroku sešije, začistí a ořeže. Overlocky provádějí jeden druh stehu (najdete ho na tričku či mikině z rubové strany). Jedná se tedy o stroj doplňkový vhodný především pro práci z pružných tkanin, jako jsou úplety, teplákoviny a pleteniny. S těmito materiály si dobře rozumí i coverlock, další z doplňkových strojů, hlavním úkolem je prošít a začistit lem látky. Na rozdíl od overlocku ale látku neodřezává, zbytky je tudíž třeba odstřihnout ručně.

Výšivky a monogramy

Pokud ušité oděvy budete chtít doplnit o výšivky či monogramy, budete muset svou pozornost zaměřit na vyšívací stroje. Popřípadě stroje, které zvládají obě funkce najednou, tedy šití i vyšívání. Další nezbytností, bez které se neobejdete, budou vyšívací formáty a software. Tato investice se ale rozhodně vyplatí. Většinou práce totiž odvedou za vás.

Elita mezi šicími stroji

Jedněmi z nejkvalitnějších jsou bezesporu šicí stroje japonské značky Brother. Proslulé jsou nejenom svou vynikající kvalitou a s ní související dlouholetou spolehlivostí, ale  také špičkovým designem. Na šicí stroje i overlocky Brother je i příjemný pohled a v interiéru se vyjímají doslova jako šperk. Především je ale na ně stoprocentní spolehnutí, jak ostatně dokazuje řada ocenění v nezávislém D-Testu. Japonskou firmu Brother v České republice již 25 let zastupuje firma Šicí technika Brother s.r.o.

Související příspěvky

Posviťte si na venkovní osvětlení

redakce

Jak předcházet problémům v napájecí síti?

redakce

Podle čeho vybírat nový televizor?

redakce