Hypotéky, vysoké úrokové sazby a pravidla nastavená Českou národní bankou pro získání úvěru jsou jedním z nejdůležitějších témat posledního roku. Spolu s dalšími faktory výrazně zpomalili poptávku po vlastním bydlení a prodávající nyní čelí úplně jiné situaci než loni touto dobou. Kupců je málo a vlastní bydlení se opět stává luxusem. Pomoci ale může nová cesta k levným hypotékám, kterou nyní nabízí Česká spořitelna.
Ta svým klientům umožňuje dohodnout se s kupujícím na tom, že od nich převezmou jejich hypotéku i s původní úrokovou sazbou. Rozdíl je mnohdy výrazný, klidně i přes 3 %, což představuje úsporu v řádu nižších jednotek tisíc měsíčně. Tuto službu mohou využít všichni majitelé nemovitostí, kteří se rozhoupali k prodeji a stále nemají hypotéku doplacenou.
Období fixace
Fixační období zde nepředstavuje problém, dluh lze postoupit kdykoli. Nadále se však individuálně posuzuje bonita nového klienta, standardně podle všech pravidel. „Tuto službu určitě mohou využít ti, u kterých se jednoduše změnila životní situace. Typicky jde o rozvod nebo stěhování do menšího či většího. Vlastníci nemovitosti tímto způsobem mohou kupujícímu nabídnout benefit v podobě levnější hypotéky. Úroková sazba totiž zůstane podle původní domluvy, dříve se pohybovaly kolem 2,5 %. Oproti tomu nyní si hypotéku sjednáte nejčastěji s úrokem kolem 6 %,“ vysvětluje Jakub Kindl z realitní společnosti Domov.
Této možnosti jsou otevřeny i další banky fungující na českém trhu, snaží se nastartovat hypoteční trh. Odmítavý postoj k této možnosti ale také není výjimkou a některý banky vyčkávají, jak se celá situace vyvine a zda po štafetové hypotéce u jejich klientů vůbec vznikne poptávka.
Individuální přístup ke klientům
Problém pro některé kupující také může být to, že část nemovitosti je většinou již splacena a tuto část musí financovat z vlastních zdrojů, případně úvěrem za aktuálních podmínek. „Vše je tedy velmi individuální. Záleží na tom, kolik je splaceno. Na tom, zda má kupující vlastní prostředky a zda projde scoringem banky. Pokud ne, na hypotéku buď vůbec nedosáhne nebo ji dostane za jiných podmínek,“ doplňuje Kindl.
Jedná se však o zajímavý způsob, jak alespoň částečně obejít současnou situaci, která koupi vlastního bydlení moc nenahrává. Výhodu to představuje pro obě strany při prodeji nemovitosti. „Prodávající tímto způsobem získá jednoznačný náskok před konkurencí. Kupující pak dosáhne na podmínky financování, které dnes už nejsou běžné. Doporučuji určitě sledovat, jak se k celé situace postaví ostatní banky,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní společnost Domov.