Čaj patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším nápojům na světě. Dovede víc, než jen zahnat žízeň. Sáhneme po něm, když potřebujeme zahřát nebo naopak osvěžit, nakopnout nebo se naopak uklidnit. Přesto, že ho mnozí pijeme každý den, víme o něm jen pramálo.
Původ opředený legendami
O vzniku čaje koluje celá řada legend. K nejznámějším patří zřejmě ta o čínském císaři, kterému vítr přivál do kotlíku s vařící vodou pár lístků z nedalekého keře. Faktem však je, že záznamy o jeho konzumaci lahodného nápoje, jsou už více než pět tisíc let staré. Za jeho kolébku se považuje Čína, odkud se pak rozšířil do Japonska a ostatních asijských zemí a pak dále do světa. Do Evropy se dostal v šestnáctém století.
Vzorky v sáčku
Dnes je pro mnoho z nás samozřejmostí zalít si sáček čaje horkou vodou. Ještě před zhruba 120 lety si o tom ale mohli lidé nechat jenom zdát. Až do roku 1903 se totiž vyráběl pouze sypaný čaj. Teprve obchodník Thomas Sullivan ho začal balit do sáčků z hedvábí, protože tak posílal svým zákazníkům vzorky. Jednomu takovému neopatrnému „šikulovi“ spadl celý sáček do vařící vody a „vynález“ byl na světě.
Zázračný elixír zdraví a krásy
Čaj blahodárně působí na lidský organismus, jeho účinky byly potvrzeny celou řadou vědeckých studií. Zvyšuje obranyschopnost těla, zabraňuje infekcím, snižuje riziko vzniku rakoviny i kardiovaskulárních onemocnění, snižuje cholesterol a cukr v krvi, upravuje činnost štítné žlázy, zlepšuje stav zubů a kostí. Díky vysokému obsahu antioxidantů disponuje také omlazujícími účinky. S trochou nadsázky tak můžeme říct, že funguje jako elixír zdraví a krásy.
Tradice čaje o páté
Kdo by neznal anglickou tradici proslulou po celém světě? Dnes už se však pití čaje o páté příliš nedodržuje, Britové si svůj oblíbený šálek vychutnávají nejčastěji při obědě a večeři. Preferují silný černý čaj s mlékem. Chcete-li se jimi inspirovat, pak sáhněte po kvalitním čaji Twinings, který si pro svou lahodnou chuť a silnou aromatickou vůni oblíbila už samotná královna Victoria. Aby byl chuťový zážitek dokonalý, můžete si do něj stejně jako Angličané přidat mléko. Ti ho do něj původně přilévali kvůli tomu, že čajový porcelán pod horkým nápojem praskal. Dnes už takové problémy sice řešit nemusí, na čaji s mlékem si ale rádi pochutnávají i nadále. Zkusíte to po jejich vzoru?
1 komentář