Při výběru ventilátoru je vhodné si uvědomit, kam ho přesně budeme instalovat a co od něj budeme přesně očekávat. V případě odvětrání menších prostor, kterými jsou kupříkladu byty, domy, malé kanceláře, sklepy, koupelny, chaty a jiné podobné objekty, se obecně doporučuje zvolit klasické domovní ventilátory. Pokud však máte v plánu odvětrávat větší plochy, což mohou být zpravidla restaurace, kancelářské soustavy, sklady či zkrátka celé průmyslové komplexy, je vhodnější zvolit průmyslové ventilátory.
Princip fungování
Radiální ventilátor funguje na specifickém principu fungování. Disponuje oběžným kolem, přičemž okolo něj je spirálovitě umístěna sada lopatek. Když se oběžné kolo začne hýbat, dochází k přesunu nasávaného vzduchu, což se děje hlavně kolmo od hřídele tak, aby mohl vzduch proudit z otvoru ve skříni ventilátoru.
Využití
Radiální ventilátory se dají považovat za průmyslové ventilátory, avšak v případě správného nastavení je možné je nainstalovat i do velkých koupelen a jiných domovních objektů. Jsou totiž vybaveny poměrně vysokým výkonem, který zaručuje překonání odporu vzduchu. Ten vzniká zejména kvůli delšímu a soustavnějšímu potrubí. Jinými slovy nedochází k téměř žádnému zpomalení ventilátoru.
Doplňky
Radiální ventilátory lze také různě modifikovat. Některé mohou mít již nicméně z výroby nastavené zpoždění vypnutí neboli taktéž takzvaný doběh. Ventilátor tedy nasává vzduch ještě nad rámec původního časového úseku, teprve potom dochází k jeho vypnutí. Ventilátor můžete dovybavit dále senzorem pohybu, přičemž při detekci se ventilátor sepne. Obdobně to platí pro senzor zapnutí světel.
Na trhu se v poslední době objevuje poměrně již populární modifikace na senzor vlhkosti, terminologicky hygrostat. Ventilátor se tedy zapne při dosažení určité úrovně vlhkosti.
Nyní už víte, jak funguje a pracuje radiální ventilátor. Při výběru radiálního ventilátoru dbejte na své vlastní preference, jinak tomu není ani v případě odsávacího ventilátoru.