Svět se snaží čím dál více přecházet na přírodní obnovitelné zdroje energie a jedním z nich je i energie sluneční. V Česku sice nemáme takové podmínky, abychom sluneční energií pokryli veškerou naši spotřebu energií, ovšem trochu pomoci nám může. Vhodné je začít s ohřevem vody.
Chcete-li pokrýt velkou část vaší spotřeby elektřiny, řešením je solární elektrárna na klíč. Její pořizovací cena je ovšem vyšší, což je také důvod, proč se většina lidí rozhodne raději pro solární ohřev vody. Na střechu si nechají nainstalovat fotovoltaické panely a elektřinou z nich ohřívají vodu v běžném bojleru.
Jak funguje fotovoltaický ohřev vody?
Solární panely, které máte na střeše, vyrábí elektřinu. Tou se pak ohřívá voda v klasickém bojleru. Vše je tedy velmi jednoduché, potřebujete pouze elektrické vedení z panelu do bojleru a drobné zařízení, které tohle všechno řídí.
Přes léto, kdy je slunečního záření dostatek, zvládnete touto energií ohřívat veškerou vodu, kterou spotřebujete. V zimě fotovoltaika poskytne asi dvě třetiny energie na ohřívání vody. Návratnost investice se tedy udává v řádu několika let. Když navíc využijete dotace na fotovoltaiku, investice nemusí být tak vysoká.
Jaká je výše dotace na fotovoltaiku?
Dotaci na fotovoltaický ohřev vody v bojleru lze získat v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. Ta má nastavené limity příspěvků. Pro fotovoltaický systém na přípravu teplé vody s přímým ohřevem je výše podpory stanovena na 35 000 korun. Jak velká část z celkové investice to bude, záleží na konkrétním systému. Ten je třeba navrhnout s ohledem na umístění vašeho domu (střechy) i velikost bojleru. Bližší informace se tedy dozvíte až od odborníků. Neváhejte, zeptejte se a nechte si navrhnout fotovoltaický systém na míru.
A jak složité je pro fotovoltaiku dotace vyřídit? V drtivé většině případů vám dotaci vyřídí přímo firma, která fotovoltaický systém navrhla a namontovala, nemáte tedy žádné starosti navíc.