Koupi bundy byste rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Koneckonců bunda byla vynalezena proto, aby nás ochránila před nepříznivým počasím a zároveň umožnila pokud možno co největší míru volnosti a pohybu. Bundu na sebe oblékáme téměř polovinu roku a bez ní bychom se zkrátka neobešli. Není ale bunda jako bunda, a proto je dobré vědět, co dnešní módní trh nabízí, a jaké jsou vlastnosti jednotlivých dostupných kousků.
Nestárnoucí klasikou v kategorii pánských bund jsou nepochybně bundy kožené. Kožená bunda tady s námi vždy byla, a pravděpodobně ještě nějakou dobu bude. Původně sloužila jako praktický kus oblečení, který měl chránit letce v otevřeném kokpitu proti dešti a větru, a dnes se stala neodmyslitelnou ikonou módního světa. Kromě letců koženou bundu později začali využívat i motorkáři, kteří si oblíbili krátkou, vypasovanou koženou bundu s postranními kapsami, tzv. „kříváka“. Jde o jednoduchý, ale neuvěřitelně stylový kousek, který bude dobře vypadat s klasickými džínami a například bílým tričkem. Pokud se tedy v podzimním období před šatníkem přistihnete v časovém presu, tato geniální nestárnoucí klasika vám stoprocentně dobře poslouží.
Další klasikou na poli pánských bund je tzv. bomber. Bomber má, stejně jako kožená bunda nebo „křívák“, kořeny v letecké armádě. Bundy z kůže byly pro letce časem nepraktické, mimo jiné proto, že ve vyšších nadmořských výškách začali navlhlé nebo mokré kožené bundy na letcích doslova mrznout. Byly proto nahrazeny tzv. „bombery“, neboli nylonovými, rychleschnoucími bundami s ikonickou oranžovou podšívkou. Jednu takovou můžeme vidět například na Tomu Cruisovi ve snímku Top Gun. Bombera, podobně jako koženou bundu snadno zkombinujete s džínami nebo chino kalhotami, a jeho poznávacím znakem je dnes právě nylon, podšívka, guma u rukávů a v pase a obecně krátká délka.
Když už jsme u pánských klasik, nesmíme zapomenout i na tu, která se v posledních letech těší pravděpodobně největšímu nárůstu v popularitě. Je to bunda kabátového střihu, tzv. parka. Parka má svůj původ u sibiřských kmenů, které ji původně vyráběly ze zvířecí kůže, a díky její délce, skvělým izolačním vlastnostem a praktické kožešině je ochránila i před tím nejnepříznivějším počasím. Později si parku oblíbili, stejně jako výše zmiňované dva typy bund, i příslušníci armády. U nás se dnes už parky ze zvířecí kůže samozřejmě nevyrábí, nejčastěji najdete parky vyrobené z bavlny nebo směsi materiálů, stejně jako již výše zmiňovanou kožešinu a často také podšívku.
Poslední v řadě bundových klasik je bunda džínová. Džínová bunda je skvělým řešením pro stylový outfit v každém ročním období. V zimě ji skvěle zkombinujete a navrstvíte například pod další bundu, na podzim či na jaro vám skvěle sedne na jednobarevnou mikinu a v létě bude nejlépe vypadat s klasickým, bílým tričkem s kulatým výstřihem. Přestože dříve byly v kurzu spíše denim bundy světlejších barev, v dnešní době neprohloupíte, když sáhnete raději po džínové bundě bez potrhaných vzorů barvy tmavší. Přidejte například světlou košili, několik módních doplňků a stylové pánské hodinky a vydařený outfit je na světě. Dnes dokonce seženete i džínovou bundu s kapucí nebo kožešinou. Pokud tedy ještě v šatníku žádnou nemáte, je nejvyšší čas zainvestovat do něčeho, co se v módních světě ještě dlouho neomrzí!
Ani s jedním typem výše zmiňovaných bund dnes nemůžete šlápnout vedle. Vybírejte například na https://www.bolf.cz/cze_m_Panska-moda_Panske-bundy-805.html, nebojte se experimentovat a ukažte světu, že víte, co je styl!