V lese a všude tam, kde jsou zvířata doma, se je snažíme chránit a neškodit jim. Co ale dělat, když se rozhodnou škodit na naší zahradě?
Vyplašte je pryč Zvíře se většinou nerozhodne, že nám bude škodit. Spíše vyrazí za potravou či něčím lákavým, než že by cíleně přemýšlelo, co nám zničit a kde ještě uškodit. Neoblíbená kuna, jinak krásné zvíře s vlnitým pohybem a chytrýma očima, patří spíše k nepřátelům. Loví sice drobné hlodavce a tak se nemusíme navíc starat ještě o jed na hlodavce, protože si s nimi poradí kuna, přesto se však necítíme úplně dobře s kunou za zády. Ráda si udělá pelech v málo využívaném koutě staré kůlny a její přítomnost často prozradí až její exkrementy na zahradě. Kromě hlodavců však velmi ráda leze i do auta a překusuje kabely, což znamená nemožnost s autem odjet a nutnost drahého servisu. Odpuzovač kun pomůže zamezit jí přístup do míst, kde kunu nechceme, jako je třeba právě náš vůz.
Větší zvěř škodí
Na zahradu či k domu nám často zavítají ale i větší zvířata, než jsou myši nebo kuny. Zajíci a srnky chodí okusovat mladé stromky nebo přímo úrodu na záhonech a pokud bydlíme blízko lesa, může se k nám na návštěvu vydat i divoké prase nebo jelen. Na pohled nádherná zvířata si rádi prohlédneme v lese, ale na své zahradě je opět úplně nepotřebujeme. Pachový odpuzovač zvěře nám pomůže své teritorium proti nevítaným návštěvám ubránit. Jednoduše stříknutím aplikujeme na plot, kůlnu, stromy, skalky nebo dveře a nepříjemný zápach zabrání zvířatům ve vstupu.
Zahrada by měla být především naše radost a nikoli starost. Nevítaní hosté mohou naši práci rychle zničit a tak je dobré se jim bránit ještě předtím, než naši zahradu objeví a naučí se na ni chodit.